Jest rozporządzenie ws polis OC

Written by admin on 31 grudnia 2011. Posted in Ubezpieczenia

sumy gwarancyjne w dół!

 

Za przysłowiowe "pięć dwunasta" ukazało się

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 grudnia 2011 r.
w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego
działalność leczniczą

 

Zatwierdzony ostatecznie tekst "konsumuje" krążące ostatnio pogłoski o ostatecznym zmniejszeniu sum gwarancyjnych w stosunku do i tak już skorygowanej wersji z września br.

I tak sumy gwarancyjne :

  • 100 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia
    oraz 500 000 euro w odniesieniu do wszystkich zdarzeń,  w polisach podmiotów leczniczych – szpitale[ miało być 200 tys euro na jedno zd]
  • 75 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia
    oraz 350 000 euro w odniesieniu do wszystkich zdarzeń,  w polisach podmiotów leczniczych -ambulatoria (czyli dawne nzozy) [miało być 100 tyseuro]
  • 75 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia
    oraz 350 000 euro w odniesieniu do wszystkich zdarzeń,  w polisach praktyk lekarskich [miało być 100 tyseuro]

 

Jak już pisałem- w uwagach skierowanych wobec projektu z sierpnia br Izba Ubezpieczeń wyrażała obawy, że wysokie sumy gwarancyjne wpędzą w kłopoty niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe z powodu konieczności ponoszenia wysokich kosztów reasekuracji. Środowisko lekarskie też apelowało o ich zmniejszenie .

 

W dalszym ciągu nie ma chętnych na oferowanie szpitalom obowiązkowego ubezpieczenia od zdarzeń niepożądanych, któe mają być przedmiotem postępowań na tzw "krókiej ścieżce" odszkodowań (słynna nowela ustawy o prawach pacjentach) prowadzonych przed wojewódzkimi komisjami.

Trzeba monitorować poziom taryf w ubezpieczeniach ambulatoryjnych, aby nie okazało się , że firmy ubezpieczeniowe znajdują tam "potencjał" do pokrycia sobie strat, jeśli postepowań przed wojewódzkimi komisjami (ws zdarzeń szpitalnych ) miałoby być sporo.

Print Friendly, PDF & Email