e-Dokumentacja’2014

Written by admin on 14 maja 2013. Posted in Elektroniczna Dok.Med.

Dziennik Zaprogramowanego Chaosu                | Opracowanie more E-Dokumentacja2014

Czasu zostało naprawdę niewiele. W 14 miesięcy można wprawdzie (co udowodniły niedawno ludy Afryki północnej ) obalić całkiem sprawną dyktaturę. W ogóle, w życiu rok to kupa czasu. Jak mówił poeta- „trudniej dzień przeżyć  niż napisać księgę”  .

Wszystko trzeba mierzyć na wyzwanie, jakie taki rok czasu niesie.

Jak chodzi o wdrożenie idei zapisanych w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia, to mamy z jednej strony 126 tysięcy rożnych podmiotów, które będą „usługodawcami” , więc zapewne pracowników, od których wymagać się będzie udziału w tym systemie będzie bez mała 200 tysięcy .

Mamy nieprzygotowane, nieosieciowane, nieskomputeryzowane liczne przychodnie.

Ktoś powie- ustawa weszła w życie półtora roku temu. Ale rozpoczynanie  inwestycji w infrastrukturę bez określenia „pod co” (pod jaki program”) się tę infrastrukturę tworzy- to zaczynanie budowy domu od dymu w kominie.

A skąd wiadomo, czy dostawca programu, który ewentualnie mamy na oku, rzeczywiście upora się z dostosowaniem go do komunikacji z platformami Systemu?

Wszyscy pamiętamy porzucenie przez NFZ programu KSWD i przejście na tzw „otwarty format danych”. Coś , co miało być proste, zostało do tego stopnia skomplikowane,  że zdecydowana większość firm odpuścić musiała sobie rozprowadzania własnych produktów  do generowania raportów statystycznych i rozliczeniowych do NFZ.

Prezentowane opracowanie

zapewne nie wyjaśnia wszystkiego. Stawia jednak konkretne pytania, wśród których jedno jest najważniejsze:

Czy vacatio legis wejścia w życie przepisu nakazującego nam rozpoczęcie pracy z Systemem i gromadzenie dokumentacji elektronicznej nie powinno biec od momentu, w którym system będzie w najdrobniejszych szczegółach choćby zaprojektowany?

Andrzej Cisło

Print Friendly, PDF & Email