Daty ważności opakowań sterylnych

Written by admin on 13 grudnia 2013. Posted in Profilaktyka zakażeń

korespondencja z GIS

 

Sprawa wbrew pozorom dość ważna. Jak wszystko co dotyczy spraw sanitarnych jest różnie interpretowane w zależności już nie tylko od województwa ale nawet od powiatu. Ot – taka mizerna namiastka Szwajcarii.

Znany krakowski endodonta Wojtek Kożuch z racji właśnie nabytego mandatu Delegata na Zjazd Krakowksiej IL został poproszony przez Roberta Stępnia o zebranie dokumentacji dotyczącej rozmaitych okresów ważności sterylnych materiałów czy wyrobów lub narzędzi- fabrycznie pakowanych. Spływające do niego fotki z uwidocznionymi datami ważności sugerowały że różni producenci zakładają różniące się od siebie terminy ważności.

Sprawa była też dyskutowana na forum listy dyskusyjnej KSNRL . W zwiazku z tą dyskusją powstało:

pismo NRL do Głównego Inspektora Sanitarnego

 

Odpowiedź GIS

Wnioski:
Jeśli przechowuję narzędzia w opakowaniu papierowo-foliowym, w szufladzie zamkniętej i na dodatek w zamkniętym pojemniku i nie jest to na korytarzu ale w magazynie lub gabinecie to mam zgodnie z załączoną tabelą ponad 500 pkt i może byc to przechowywane tak rok. W niektórych przypadkach (stosowanie torebki ochronnej) nawet ponad 600 pkt co daje możliwość przechowywania tego 2 lata.
Nie chodzi o komplety diagnostyczne lub kleszcze czy narzędzia endodontyczne, bo te „schodzą” na bieżąco. Ale :łyżeczki zębodołowe, kirety, wszelkie szyny metalowe do dogięcia, drut ligaturowy (choć ten teraz rzadziej stosowany ) drobny sprzęt wykorzystywany okazjonalnie-to jak chodzi o to co sami sterylizujemy.
A jak chodzi o to co kupujemy z datą ważności – to jeśli przechowujemy to w szufladzie zamkniętej w podanych w piśmie warunkach klimatycznych , to nie ma podstaw do kwestionowania daty ważności.
Print Friendly, PDF & Email