„Tajemnica” ósemek rozwikłana

Written by admin on 2 lutego 2014. Posted in Przepisy ogólne

pismo Konsultanta Krajowego

 

Kilkakrotnie poruszany w tym serwisie był problem trzecich zębów trzonowych- liczą się , czy się nie liczą do rozmiaru protezy będącego podstawą do kwalifikowania odpowiedniego świadczenia?

cały czas dowodziłem na tej witrynie, że się liczą.

I tak jest w rzeczywistości.

Problem interpretacyjny powstał poprzez niezrozumienie przez znaczną część zainteresowanych (również szefów niektórych komisji stomatologicznych OIL) różnicy pomiędzy pojęciem „protezy n-zębowej” od tego pojęcia , które jest w rozporządzeniu koszykowym, czyli „odtworzenia brakujących zębów za pomocą protezy…”

A powodem nieporozumienia jest oczywiście fakt, że w protezach nie ustawia się zębów mądrości.

Jak stanowi opinia prawna wykonana na zlecenie KSNRL- aby ósemkę liczyć do rozmiaru protezy muszą być łącznie spełnione 2 warunki :

  • musi być brak tej ósemki (nieważne z jakich przyczyn)
  • proteza musi daną ósemkę odtwarzać

Brak ósemki stwierdzić łatwo. Gorzej ze stwierdzeniem, czy istotnie , nawet jeśli braki zębowe obejmują dwa pierwsze trzonowce i proteza dochodzi do miejsca, w którym właśnie tej ósemki brakuje, to czy w takim wypadku brak tej ósemki jest odtwarzany?

Wątpliwości rozwiał Prof Stanisław Majewski z Krakowa, Konsultant Krajowy ds Protetyki Stomatologicznej, który w odpowiedzi na pismo KS NRL użył właśnie tej formuły i potwierdził nasze przypuszczenia.

Pismo z 27 stycznia 2014

Profesor napisał w konkluzji swej opinii:

„jeżeli płyta protezy pokrywa guz szczęki lub dochodzi do trójkąta zatrzonowcowego, to odtwarza w tym miejscu brak trzeciego zęba trzonowego pomimo, iż fizycznie nie osadza się w protezie zęba ósmego”

W Centrali NFZ obiecano delegacji NRL, że jeśli w tym duchu wypowie się Konsultant Krajowy, to NFZ roześle w tej sprawie do Oddziałów okólnik z taką właśnie interpretacją.

Print Friendly, PDF & Email