BHP- zranienia: mała różnica ‚praktyka a podmiot’

Written by admin on 4 lutego 2014. Posted in Profilakt. Zranień

co do obowiązku pisania raportu

 

Raport ma być sporządzany co 6 miesięcy, więc na pierwszy rzut oka to wiadomość fundamentalnie dobra dla praktyk.

Ale czy na pewno to takie szczęście?

Jak wiemy różnic pomiędzy praktykami a podmiotami leczniczymi można się w naszym systemie prawnym dopatrzyć cały czas dość sporo. Ostatnia poważna zmiana przepisów związana z ustawą o działalności leczniczej zniwelowała np różnice w wymogach – podział przebiega pomiędzy ambulatoriami a szpitalami a nie jak dawniej- pomiędzy praktykami a nzoz-ami.

Najpoważniejszą różnicą jak dotąd jest zakaz zatrudniania innego lekarza przez lekarza prowadzącego praktykę.

Różnica , o której chcę napisać z pozoru wydaje się znaczna: raport pisany co pół roku to zawsze jakiś obowiązek.

Wyciąg z tekstu rozporządzenia MZ ws BHP przy udzielaniu świadczeń nie pozostawia wątpliwości:  paragraf 11 określający co ma być w raporcie odnosi się do podmiotów leczniczych (czyli dawne zoz-y i nzoz-y)

Czy brak obliga tego raportu  to duże ułatwienie?

Najprawdopodobniej  w małych podmiotach i praktykach zatrudniających asystentki wykazy zranień będą niezbyt pokaźne i ograniczą się do incydentalnych przypadków. Prowadzenie więc analizy pod kątem „przyczyn systemowych” chyba mija się z celem. Trudno też w praktyce, która z reguły ma jedną komórkę organizacyjną szacować koszty wprowadzenia narzędzi zawierających zabezpieczenia- to jest ważne w naprawdę dużych jednostkach.

To w sumie nie będzie aż tak znaczne ułatwienie- sporządzenie oceny ryzyka narażenia na zranienia, charakterystyk stanowisk pracy, zainwentaryzowanie faktów np. poinformowania pracowników o korzyściach płynących ze szczepień, opracowanie i wdrożenie procedur, szkolenia- to wszystko aż nadto kosztuje zachodu . No i co dwa lata trzeba dokonać przeglądu tego wszystkiego.

Ale pisanie opracowań będących analizą, prognozą jest zawsze kłopotliwe i bardziej przypomina szkolne wypracowania. Dlatego warto odnotować tę różnicę.

ac

 

Print Friendly, PDF & Email