Zjazd „punktuje” sam siebie

Written by admin on 25 marca 2014. Posted in Krajowe Zjazdy, XII Krajowy Zjazd Lekarzy

o pkt edukacyjnych na KZL

 

Inny ciekawy temat obserwacji zjazdowych. I kolejna inicjatywa wrocławska .

Punkty edukacyjne- projekt stanowiska zmierzającego do przedstawienia Ministrowi Zdrowia postulatu obniżenia liczby wymaganych punktow edukacyjnych (np do stu) .

Jeszcze nie wybrzmiał dobrze postulat i uzasadnienie Alicji Felby (Dolnośląska IL ) a już widać było mówców w blokach startowych. Komisja Uchwał i Wniosków była za odrzuceniem tego projektu ponieważ (uwaga) „od 2006 roku obowiązuje Apel Zjazdu Krajowego o powstrzymanie się od wypełniania obowiązku edukacyjnego więc bez sensu jest pisać o zmniejszeniu liczby punktow skoro Izby wzywają o ich bojkotowanie”

Wobec takiego postawienia sprawy po krótkiej wymianie zdań zgłaszająca wycofała projekt. Widać było na twarzy niektórych ulgę, że grubsza dyskusja jest „z głowy”.

Ale tak proszę państwa być nie może. Zabrałem na koniec w tej sprawie głos twierdząc, że być może taki właśnie sposob myślenia powoduje, że nas niepoważnie traktują- sami się podkładamy. No wyobraźmy sobie: od 8 lat obowiązuje Apel najwyższej władzy w samorządzie o (w skrócie mówiąc) niekolekcjonowanie punktow edukacyjnych. A co robią biura okręgowych izb? – no co 4 lata przyjmują od lekarzy zestawienia, skrupulatnie to liczą, prezydia okręgowych rad lekarskich podejmują uchwały zatwierdzające te punkty i …nikt nic sobie z tego apelu nie robi.

Izby jak Polska długa i szeroka organizują kursy i wykłady ogłaszając ile to punktow taki uczestnik dostanie. Pozwoliłem sobie na stwoerdzenie, że bardziej czytelnym byłoby zgodzić się z projektem Alicji Felby i obniżyć pensum punktowe skoro Minister nie chce płacić za kształcenie podyplomowe. A tak na kolejne lata utrzymujemy fikcję, że „jak by co , to my jesteśmy przeciwni zbieraniu punktów”.

Niby rzecz , od ktorej ńikt nie zbankrutuje i nie umrze ale dużo mówi o naszym zbiorowym podejściu do kontrowersyjnych tematów . Konsekwencja nie jest naszą mocną stroną, oj nie.

ac

Print Friendly, PDF & Email