NFZ nie może karać lekarzy za byle co

Written by admin on 17 listopada 2014. Posted in Orzecznictwo

paragraf
Baza Orzeczeń:
palec2
do czego może mi przydać się "orzecznictwo"?

SN Sądów Adm

Trybunału Konst.

 

Samodzielne korzystanie z orzecznictwa podczas sporów jest oczywiście trudne. Warto jednak przejrzeć niektóre pozycje i przekonać się czy rzeczywiście jesteśmy w obliczu wymiaru sprawiedliwości tak bezbronni?

wyrok SN z 14 listopada 2014 r. I CSK 633/13

Omówienie wyroku w rozmowie z mec.Natalią Łojko

Narodowy Fundusz Zdrowia nie może od lekarza żądać zwrotu pieniędzy za leki przepisane na błędnie wypełnionej recepcie, jeśli pacjentowi naprawdę były potrzebne – orzekł Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy rozpatrywał w piątek skargę 90-letniego lekarza spod Warszawy. Od lat już nie pracuje, ale miał z NFZ umowę na wypisywanie recept pro auctore i pro familiae, czyli dla samego siebie i dla swojej rodziny. Wszystkie były refundowane w 100 proc., ponieważ jest kombatantem.

Przez lata wypisywał głównie recepty dla żony, która cierpi na chorobę Alzheimera. Kiedy w 2011 r. urzędnicy NFZ przyszli do jego domu z kontrolą, stwierdzili jednak, że ma „braki w dokumentacji medycznej”. Chodziło o zwykły zeszyt, w którym 90-letni lekarz zapisywał kiedy, co i komu przepisał. Według Ministerstwa Zdrowia lekarz, wypisując recepty sobie i rodzinie, nie musi prowadzić żadnej dokumentacji. Urzędnicy NFZ, nie zważając na to, zarzucili lekarzowi, że w niektórych przypadkach popełnił błąd, wpisując datę, gdzie indziej jego podpis jest nieczytelny. Stwierdzili nawet, że skoro ma poważne problemy z widzeniem, w ogóle nie powinien już wypisywać recept.

– Zarzut był absurdalny, ponieważ nikt doktorowi nie odebrał prawa wykonywania zawodu – mówi mecenas Natalia Łojko, która pro bono prowadziła jego sprawę.

całość

Print Friendly, PDF & Email