Jak nas widzą…w medexpressie

Written by admin on 22 stycznia 2015. Posted in Komentarze

M

amy w Polsce wolność słowa. To akurat nie podlega dyskusji.
Są jednak rzeczy, których w tej sferze robić nie wypada. I tu też Ameryki nie odkrywam.
Internetowe portale ogólnomedyczne raczej dość rzadko zajmują się stomatologią. Rynekzdrowia.pl na przykład może się czuć zwolniony z tego posłannictwa gdyż koncern wydający ten portal ma wyspecjalizowany portal poświęcony stomatologii (infodent24.pl).

 

Z naturalnych więc względów wszelkie publikacje dotyczące stomatologii na portalach ogólnomedycznych śledzę uważnie,gdyż po ich rzetelności potraktowania omawianego zagadnienia (choćby stopień wniknięcia przez redakcję w zawiłości sprawy) można ocenić szanse na zrozumienie naszych problemów przez szeroko rozumianą opinię publiczną (na zasadzie:”jeśli portal medyczny tego nie uchwyci właściwie , to media niemedyczne tym bardziej”).
Medexpress.pl  natknął się najwyraźniej w sieci na wyniki badań dotyczących powodu omijania przez Polaków gabinetu stomatologicznego.
Postanowił to jednak okrasić filmikiem , który zatytułował „16 sytuacji,których nie chciałbyś przeżyć u dentysty”
Niech każdy sobie oceni sam ,ale dla mnie to jest „produkcja” z jakiegoś podrzędnego serwisu dla nastolatków. Głupawe skojarzenia ,chamskie odzywki. To ma być śmieszne?
Osiłek z wiertarką Boscha – było już w internecie, śmieszne nie jest a w wydaniu portalu epatującego na stronie głównej wianuszkiem ekspertów -żałosne.
I -uważam- w gruncie rzeczy dla nas obraźliwe.

Tak ,dentystyka jest gałęzią medycyny ocierającą się co chwila o skrępowanie, czasem zawstydzenie, często lęk i strach. To nie jest przyjemna strona naszego zawodu i dla wielu z nas również spory problem.  Czy można z tego żartować? Pewnie można,ale trzeba to umieć robić.

Cóż było robić? Zamieściłem w komentarzu uwagę (nie było podobno wcześniejszych wpisów)
Po jej wpisaniu ukazał się komunikat „Twój wpis oczekuje na moderację. Tu możesz zobaczyć swój wpis” Po kliknięciu ukazał mi się mój czekający oczywiście na moderację wpis
zrzut ekranowymedexpress
wszystko to o godzinie 14:36
i co ? nic -wpis się nie ukazał.
Oj nieładnie. Nie wiem czy to łamie jakieś spisane zasady, ale jeśli ktoś daje Czytelnikom możliwość wypowiedzenia się, to o ile wypowiedź nie narusza prawa lub dóbr osobistych osób trzecich- trzeba ją zamieścić.
Oczywiście nie mam zamiaru kłócić się w tej sprawie z redakcją Medexpress.pl . Ani mi też w głowie ganiać się po sądach czy Radach Etyki z jakimiś niepoważnymi portalikami za wstawki z cyklu „dentysta-sadysta” .
Ale chcącemu uchodzić za opiniotwórczy ogólnopolskiemu portalowi branżowemu przepuśćić ot tak- nie sposób.
Pewnie niemądre byłoby utyskiwanie na obowiązujący w mediach stereotyp dentysty. Taki Woody Allen już chyba w trzecim filmie (Blue Jasmine) portretuje nasze emploi niezbyt łaskawie. Karykaturalnie pragmatyczni, pozbawieni polotu, skoncentrowani na pozycji,jaką dają zarobki – tacy przecież nie jesteśmy.

Na siłę tego stereotypu prostować nie ma sensu, ale na pozwalanie na takie prostackie wygłupy też nas nie stać.
Andrzej Cisło

21 stycznia 2015r

Print Friendly, PDF & Email