W Sejmie o EDM.Dyskusja jak cała reforma-w pośpiechu

Written by admin on 6 maja 2015. Posted in Elektroniczna Dok.Med.

23 kwietnia 2015r odbyło się w Sejmie połączone posiedzenie Komisji Administracji i Cyfryzacji i Komisji Zdrowia . Poświęcone było rozpatrzeniu informacji na temat informatyzacji systemu ochrony zdrowia.

Informację przedstawiało Centrum Systemów Informatycznych w Ochronie Zdrowia (CSIOZ) oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.

zapis przebiegu posiedzenia

Posiedzenie zdominowane było przez prezentujących informację. Publikuję link do tego stenogramu, gdyż (szczególnie w wypowiedzi szefa CSIOZ) można uzyskać bardzo skondensowany opis jak mają działać niektóre elementy całego Systemu.

Z lektury stenogramu wyłaniają się następujące wnioski:

1. Pośpiech jak wiemy wskazany jest przy łapaniu pcheł i jedzeniu ze wspólnej miski . Ale w takiej sprawie ? Zdania ze stenogramu:

Przewodniczący poseł Andrzej Orzechowski (PO):

Przepraszam na chwilę. Mamy możliwość korzystania z tej sali do godziny 16.00, więc łącznie z dyskusją musimy zakończyć do godziny 16.00. Bardzo więc proszę o skondensowaną informację.

albo:Poseł Józefa Hrynkiewicz (PiS):

Niech pan tego nie pokazuje, przepraszam. Ja siedzę najbliżej i nie jestem w stanie tego przeczytać, a ktoś, kto siedzi dalej, w ogóle tego nie czyta. Niech pan w dwóch zdaniach powie, co jest na ekranie.

oznaczają, że mówcy założyli z góry (może słusznie) , że otrzymanej wcześniej prezentacji posłowie nie przeczytali, stąd ponaglanie referentów.

2. Mówcy ograniczyli się w prezentacji do zamierzeń , nie prezentując i nie tłumacząc opóźnień w pracach

3. Dyskusja raczej szczątkowa. Oczywiście nie zawiodła Pani poseł J.Hrynkiewicz (PiS), bardzo aktywna również we wszelkich dyskusjach dotyczących opieki stomatologicznej. Ale poza tym – gdyby oceniać stan spraw po temperaturze dyskusji to można by wnioskować, że wszystko jest w najlepszym porządku.

4. Brak w ogóle wystąpień  strony społecznej włącznie z NIL. (pewnie z braku czasu, choć chęć zabrania głosu powinna byc odnotowana w stenogramie).  Jak posłowie mają dowiedzieć się o najważniejszych zagrożeniach , które widzi świat medyczny? Rozumiem, że po tak przeprowadzonym posiedzeniu obecne a niedopuszczone do głosu organizacje powinny zalać biura poselskie uwagami burzącymi nieco  idylliczną wizję rysowaną przez CSIOZ i NFZ.

Czy tak się stało /stanie?

Dobre pytanie, szczególnie w aspekcie polityki PR i lobbingu, o którym się tyle mówi i na który wydaje się niemałe pieniądze.

 

AC

Print Friendly, PDF & Email