NFZ: co to jest motywacja administracyjna?

Written by admin on 22 marca 2016. Posted in Kontrakty 2014-2017, Symetria praw

i jaka jest różnica pomiędzy zmianą wyceny a przesunięciem pieniędzy?

A

już była szansa na uspokojenie nastrojów wokół likwidowanego (jak wieść gminna niesie) Funduszu

Wczoraj w Gazecie Prawnej wypowiedział się wiceminister Gryza . Zapowiedział, że początki likwidacji to kwestia 2018r.

Dziś ten sam portal – GP -publikuje rozmowę z p.o. Prezesa NFZ- drem Andrzejem Jacyną.

I tu taki akapit:

Trwają też prace nad zmianą wycen. Choć z pierwszych doniesień wynika, że to żmudna praca. Pyta się po kolei wszystkie placówki ile, na co wydają i próbuję wyciągnąć średnią.
Pracuje nad tym Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w ścisłej współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pierwsze zmiany planowane są w drugim półroczu br.

Jakie?

Poprawa wyceny psychiatrii oraz przesunięcie pieniędzy ze świadczeń stomatologicznych dla dorosłych na zakresy dla dzieci.

Stomatolodzy muszą bardziej zająć się najmłodszymi pacjentami, więc będziemy ich do tego zachęcać finansowo i administracyjnie."

Zachęta finansowa brzmi zrozumiale. Ale :

na czym polega "zachęta administracyjna?

bo na pierwszy rzut oka brzmi to trochę…groźnie. Zauważmy ponadto rzecz wielce symptomatyczną:

Prezes chce zmiany wyceny w psychiatrii. Ale w stomatologii już nie mówi o wycenie tylko o "przesunięciu pieniędzy". o wycenie w STM ani słowa

 

Ta wypowiedź wpisuje się we wcześniejsze sygnały, ot choćby wypowiedź Ministra na spotkaniu z NRL ("nalezy się zastanowić ile opieki państwa w stomatologii") oraz oczywisćie umieszcane w programach wieu partii postulaty reaktywacji gabinetów szkolnych.

To się albo nie uda, albo uda połowicznie i będzie jak leczenie dżumy cholerą. Aby zapewnić najmłodszym właściwą opiekę nie w skali jak to jest teraz, gdzie w stomatologii szkolnej pracują entuzjaści – należy spełnić jeden warunek. Należy zbudowac system stabilny i wiarygodny w swej stabilności.

Lekarz wybierający ścieżkę kariery zawodowej związaną z dziećmi musi mieć pewność, że tego programu rząd nie zlikwiduje lub nie zmarginalizuje. Inaczej zostanie na lodzie. Z piękną specjalizacją, ale niestety rynkowo – niszową.

Wszelkie inne rozwiązania wyglądają na tymczasowe. Na takiej podstawie nie planuje sie kariery zawodowej .

 

ac

 

Print Friendly, PDF & Email