Stomatologia jasnym punktem?

Written by admin on 21 lutego 2017. Posted in Kontrakty 2014-2017, Nakłady fin.

 

imageNa łamach Magazynu TVN24 Małgorzata Solecka-  jeden z czołowych publicystów specjalizujących się w tematyce opieki zdrowotnej opublikowała tekst związany z najnowszym rankingiem europejskiego indeksu konsumenckiego w dziedzinie ochrony zdrowia.

Artykuł na portalu tvn24.pl

Zaczyna się w stylu "kawa na ławę":

Polska służba zdrowia zajęła piąte miejsce w Europie. Brzmi nieprawdopodobnie? Piąte miejsce, tylko że od końca. Mamy powody do zadowolenia, bo w tym roku, w przeciwieństwie do poprzednich edycji Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia, udało się nam wyprzedzić w nim Albanię. A także Bułgarię, Czarnogórę i Rumunię.

Ale w tekście najeżonym krytyką i przeświadczeniem , że czas na naprawdę poważne decyzje i dojrzałe zachowania jest też akapit, że "Polak coś jednak potrafi":

Nie ze wszystkim w Polsce jest źle. Dostaliśmy wysokie noty za wysoką wyszczepialność dzieci i młodzieży, doceniono też radykalne zmniejszenie śmiertelności z powodu zawałów serca. Całkiem nieźle (czyli średnio) wypadliśmy pod względem opieki stomatologicznej, bo przynajmniej formalnie Polska zapewnia ją w ramach publicznej ochrony zdrowia, co nie jest w Europie regułą. To zresztą jeden z argumentów, jaki podnoszą krytycy metodologii rankingu: w niektórych obszarach autorzy nie zgłębiają tematu, poprzestając na deklaracjach albo danych oficjalnych.

Odnotujmy to nie tylko z kronikarskiego obowiązku. Może warto państwu inwestować w stomatologię? Od zawsze powtarzam -jeśłi tylko mam okazję widzieć się z przedstawicielami szeroko pojętej "władzy"- że po dostępie do lekarza POZ , karetki pogotowia i stomatologa Obywatele oceniają sprawność systemu.

 

Andrzej Cisło

Print Friendly, PDF & Email