SIM- reaktywacja?

Written by admin on 28 marca 2017. Posted in Elektroniczna Dok.Med.

Unia dopomoże w skończeniu projektu e-zdrowie

Jak wiadomo, rząd PIS ogłosił znaczące opóźnienia w realizacji programu budowy Systemu Informacji Medycznej, którego newralgiczna częścią miała byc Platforma Zbierania Danych o Zdarzeniach Medycznych.  To tam właśnie mielibyśmy raportować codziennie zestaw danych z "dziennego urobku" (oczywiście nie o finanase chodzi , tylko o procedury).

Obraz malowany przez Ministra Zdrowia to w zasadzie była klapa całego SIM i to za sprawą poprzedników. Rysowała sie też opcja zwracania pieniędzy Unii Europejskiej za niezrealizowane projekty.

No i nagle czytamy , że sprawa odżywa, jest szansa na dokończenie projektu a to za sprawą Unii, która zdecydowała się podobno prolongować terminy.

O tym wszystkim pisze dziś onet.pl w przedruku z Dziennika Gazety Prawnej

artykuł w onet.pl

Co to może oznaczać dla cały czas obowiązującego terminu wprowadzenia obowiązku EDM (1.01.2018)?

Trudno zgadywać. Z jednej strony termin warto przedłużyć, bo dopracowane będą szczegóły interoperacyjności. Z drugiej strony, jak znów będzie opóźninie terminów, to łatwiej będzie przekonac Unię do dalszej prolongaty ("no, ale myśmy już w placówkach wdrożyli edm…")

Tak czy siak: jest to moment i dobry pretekst, aby zapytać Ministra "co z tym EDM-em?".  Czy w świetle ostatnich rewelacji będzie przesunięcie terminu czy też nie? Mamy prawo to wiedzieć, gdyż cała impreza tak właściwie będzie w dużej części za nasze pieniądze.

 

ac  

Print Friendly, PDF & Email