Bogate życie wody, czyli Wielkanocne rozważania sanitarne

Written by admin on 15 kwietnia 2017. Posted in Profilaktyka zakażeń

 

Woda jest tematem jak najbardziej Wielkanocnym. Już z pomijam tutaj dyngusa. Państwowa Inspekcja sanitarna podejrzewa , że w wodzie toczy się bogate, acz utajone życie.

To fakt, ale zawsze pozostaje pytanie „jak bogate”? Na tyle bogate -twierdzi Sanepid- że trzeba raz w roku zrobić badanie tej wody. I takąż wieść rozesłał po gabinetach w postaci wytycznych wręczanych przy każdej kontrolnej wizycie.

Wszystko byłoby w normie , ale szefostwo Stacji Powiatowej w Koninie postanowiło przekuć to w „zawiadomienie o obowiązku” .  

Pismo PIS w Koninie

  Na to oczywiście musiał zareagować Samorząd lekarski pismem do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego  

Odpowiedź jest jak najbardziej satysfakcjonująca

  Pismo Dyrektora Wojewódzkiej SSE  

Sytuacja wydaje się być modelowa: zawsze może zdarzyć się, że gdzieś ktoś wyjdzie przed szereg, nawet w słusznej sprawie powie o jedno słowo za dużo. Nie powinno się zdarzyć, ale się zdarza. Spokojna reakcja środowiska , którego to dotyczy powoduje chłodną i rzeczową ocenę ze strony organu wyższego rzędu i sprawa zostaje wyjaśniona.

Woda- ważna rzecz, trzeba o to zadbać, ale administracyjne metody zwykle nie generują zrozumienia problemu.   Jak z całą polityką przeciwdziałania zakażeniom w gabinecie- nie ma stuprocentowego dowodu na sumienność lekarza. Taka jest specyfika każdego zawodu zaufania publicznego- przewaga nad klientem/pacjentem pod względem znajomości zasad sztuki powoduje, że to sumienność jest gwarancją a nie  , choćby spisana „umowa o świadczenie”. Owszem,  próbując ująć to w ramy tworzy się standardowe procedury, ale idea „postawienia przy każdej czynności policjanta” nie sprawdzi się.   

sumienność-sumienie-rachunek sumienia-Wielkanoc

No kto powie, że to nie był tekst na Wielką Sobotę?

z Życzeniami Pięknych Świąt

Redaktor

Print Friendly, PDF & Email