Opieka szkolna jednak „na mieście”?

Written by admin on 7 września 2017. Posted in Artykuły

Rzeczpospolita cytuje min.Zalewską

Dzisiejszy nr Rzeczpospolitej zawiera artykuł poświęcony planowanej podwyżce nakadów na opiekę zdrowotną w 2018r w historycznym wymiarze 5,8 mld zł w stosunku do roku 2017.

doniesienie Rzeczpospolitej

Odnotowalibyśmy to w dziale "prasa" gdyby nie to, że Rzepa cytuje najwyraźniej Minister Zalewską pisząc:

"Zgodnie z zapowiedziami minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej minister zdrowia ma przedstawić projekt ustawy dotyczącej opieki medycznej w szkołach już w ciągu najbliższego miesiąca. Dodała, że istnieje realna szansa, że ustawa zostanie przyjęta już wiosną i stwierdziła, że „do 2019 r. rząd rozliczy się z opieki stomatologicznej, z opieki medycznej i stołówek w szkołach". Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami do szkół miałyby wrócić tylko gabinety lekarskie. Z finansowanej przez państwo opieki stomatologicznej uczniowie mieliby korzystać w gabinecie dentysty, który w ramach umowy z NFZ miałby obowiązek leczyć dzieci z danej szkoły."

Najwyraźniej więc uznano (i słusznie) że hasło "gabinet STM w każdej szkole" jest nierealne. Pojawia się natomiast jakaś mało jasna , niemniej zaznaczona wyraźnie idea przypisania kontraktu wykonywanego "na mieście" do konkretnej szkoły. 

No ciekawe, osobiście byłbym za prymatem wyboru (wolnego i nieskrępowanego) lekarza przez pacjenta (tu:rodzica bądź opiekuna) i za umożliwieniem leczenia się całych rodzin u jednego wybranego lekarza.

W swoim czerwcowym liście do MZ w związku z pracami zespołu doradczego ds ustawy o medycynie szkolnej wspominałem, że można spokojnie potroić stomatologiczne wydatki per capita  na każdego małoletniego, dać to wszysko razem w postaci bonu i umożliwić jego wykorzystanie w każdym gabinecie STM (nie tylko kontraktowym )- tak zapoczątkować można by ideę równego dostępu wszystkich stomatologów do pieniedzy publicznych. 

Jest czas na modyfikację  pomysłu Minister Zalewskiej – jest więc konieczność rozmów z MZ i MEN.

ac

 

Print Friendly, PDF & Email