15 czerwca 2022

Jak często szczotkować zęby?

Jak często szczotkować zęby?

Jeśli zastanawiasz się, jak często należy myć zęby, odpowiedź brzmi: dwie minuty, zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego. Dwie minuty to rozsądny czas na szczotkowanie zębów, ponieważ zapewnia on pokrycie wszystkich powierzchni zębów, w tym tych trudno dostępnych. Czas ten mija również szybko, jeśli skupisz się na każdym zębie z osobna. Aby ustalić najlepszy harmonogram szczotkowania, skonsultuj się ze swoim dentystą lub pracownikiem służby zdrowia jamy ustnej.

Większość dentystów zaleca szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej przed pójściem spać i przed umyciem zębów. Zalecają również szczotkowanie pod kątem 45 stopni, aby usunąć płytkę nazębną i cząsteczki jedzenia. Zbyt częste szczotkowanie może prowadzić do próchnicy i utrudnia utrzymanie zębów w czystości i bez ubytków. Częste szczotkowanie zębów może również zmniejszyć częstotliwość występowania problemów stomatologicznych, takich jak choroby dziąseł.

Wiele osób myje zęby dwa razy dziennie, ale to nie wystarczy, aby zachować zdrową jamę ustną. Bakterie, które gromadzą się na zębach, mogą prowadzić do bolesnych schorzeń, w tym chorób dziąseł. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Dentystycznego najlepiej jest myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, a niektórzy zalecają trzy razy dziennie. Szczotkowanie zębów szczoteczką o miękkim włosiu to najlepszy sposób na utrzymanie ich w zdrowiu.

Używanie alarmu przypominającego o myciu zębów to doskonały sposób na zachowanie spójności rutynowych czynności. Jeśli masz tendencję do zapominania o tym nawyku, ustawienie alarmu na początku dnia lub tuż przed zaśnięciem przypomni Ci o umyciu zębów. Powinieneś także trzymać szczoteczkę w pobliżu, a nie chować ją do szuflady. W ten sposób łatwiej będzie Ci pamiętać o umyciu zębów i nie będziesz musiał poświęcać wiele czasu na przypominanie sobie o tym.

Chociaż mycie zębów jest kluczowym elementem zdrowia jamy ustnej, wiele osób nie szczotkuje ich prawidłowo. Pozostawienie płytki nazębnej i kamienia na zębach prowadzi do próchnicy i problemów z dziąsłami. Zbyt mocne szczotkowanie może również uszkodzić szkliwo zębów, czyniąc je bardziej wrażliwymi na uszkodzenia. Zbyt częste szczotkowanie powoduje ścieranie szkliwa, odsłaniając korzeń zęba, który jest podatny na próchnicę. Wreszcie, nadmierne szczotkowanie zębów może powodować podrażnienie i zapalenie dziąseł.

Większość osób pomija szczotkowanie dolnych zębów. Aby ułatwić sobie szczotkowanie tych powierzchni, należy trzymać szczoteczkę w pozycji pionowej. Szczotkowanie dolnych zębów ruchem obrotowym lub posuwisto-zwrotnym pomaga usunąć płytkę nazębną, która gromadzi się poniżej linii dziąseł. Pozwala to również utrzymać jamę ustną w czystości i zmniejsza ryzyko wystąpienia nieświeżego oddechu. W ten sposób można uniknąć chorób dziąseł, recesji dziąseł i utraty zębów. A jeśli chcesz uniknąć nieświeżego oddechu, szczotkuj także tylne zęby.

Badania dotyczące szczotkowania zębów wykazały, że osoby, które myją zęby co najmniej trzy razy dziennie, są mniej narażone na niewydolność serca. Wynika to w dużej mierze z braku regularnego szczotkowania zębów. Natomiast osoby, które myją zęby dwa razy dziennie, są bardziej narażone na wystąpienie migotania przedsionków, które jest najczęściej spowodowane niewydolnością serca. Szczotkowanie zębów trzy razy dziennie zmniejszyło to ryzyko o 12 procent. Wielu ekspertów potwierdziło trafność badań, choć trwały one długo i obejmowały wiele różnych grup.

Chociaż mycie zębów po posiłku jest generalnie dobrym pomysłem, warto odczekać około godziny, jeśli jadłeś owoce cytrusowe lub śniadanie. Pokarmy zawierające cytrusy, takie jak pomarańcze, mogą uszkadzać szkliwo, więc zbyt wczesne szczotkowanie zębów może spowodować usunięcie ochronnej warstwy szkliwa. Zamiast szczotkować zęby zaraz po posiłku, rozważ żucie gumy bez cukru przez co najmniej 30 minut.

Innym dobrym pomysłem jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej na bazie fluoru. Może on zapobiec nieświeżemu oddechowi i zapobiec droższym zabiegom stomatologicznym w przyszłości. Rutynowe badania kontrolne wykonywane przez dentystę mogą zapobiec problemom stomatologicznym, zanim staną się one poważne. Pomaga także zidentyfikować wszelkie typowe problemy i znaleźć ich rozwiązania. Podczas szczotkowania zębów używaj płynu do płukania jamy ustnej na bazie fluoru. Nie należy połykać płynu do płukania ust, ponieważ może on uszkodzić zęby.

Powiązane wpisy