15 czerwca 2022

Czym są zdjęcia pantomograficzne?

 

Czym są zdjęcia pantomograficzne?

Zdjęcie pantomograficzne zębów może pomóc w określeniu stanu zdrowia jamy ustnej. Są one dobrym sposobem na określenie, czy masz ubytki lub oznaki infekcji. Częstotliwość ich wykonywania zależy od stanu zdrowia zębów. Dentysta może je zlecić w przypadku poważnych problemów stomatologicznych. U niektórych osób może być konieczne wykonanie więcej niż jednego zdjęcia pantomograficznego rocznie. Dzieci mogą potrzebować więcej niż jednego pantomogramu ze względu na swój wzrost.

Innym zastosowaniem pantomogramu jest monitorowanie wzrostu zębów dziecka. Pozwala to dentyście na wczesne wykrycie problemów i interwencję w razie potrzeby. Pozwala to również na zapobieganie wzajemnemu wyrzynaniu się zębów. Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, ale należy usunąć z jamy ustnej wszelką biżuterię i metalowe przedmioty. Pozwoli to zminimalizować ból podczas badania.

Inną zaletą zdjęcia pantomograficznego zębów jest możliwość wykrycia zębów nadliczbowych, czyli takich, które nie wyrzynają się w pełni. Dotyczy to zębów dystalnych, czyli czwartych zębów trzonowych znajdujących się dystalnie od zębów mądrości. Zdjęcia pantomograficzne mogą pomóc w wykryciu zębów nadliczbowych, jednak ich dokładna lokalizacja nie zawsze jest możliwa do określenia.

Pantomogram typu ekscentrycznego jest bardziej złożoną metodą uzyskiwania szczegółowego obrazu obiektu. W przypadku tego typu pantomogramu pojedyncza ekspozycja może wystarczyć do pokazania połowy twarzy, natomiast dwie osobne mogą zapewnić szczegółowy obraz obu stron. Ten typ pantomogramu ma jednak pewne ograniczenia, zwłaszcza jeśli obiekt jest długi i nieregularny. Przy wyborze tej metody należy być bardzo ostrożnym, aby uzyskać wynik najwyższej jakości.

Co więcej, zdjęcia pantomograficzne zębów mogą być wykorzystane do oceny całej szczęki. Ponieważ obrazy są rzutowane swobodnie, pantomogramy mają różne poziomy głębi. W związku z tym ten rodzaj obrazowania stomatologicznego jest dobrym wyborem do badania szczęki. Jeśli jesteś zainteresowany wykonaniem zdjęcia pantomograficznego zębów, skonsultuj się ze swoim dentystą już dziś. Na pewno będziesz zadowolony!

Choć pantomogramy mogą być użytecznym narzędziem w diagnozowaniu problemów stomatologicznych, dla zachowania optymalnego stanu zdrowia najlepiej wykonywać je co dwa lata. Dentysta najprawdopodobniej zaleci wykonanie pantomogramu w przypadku głębokich zmian próchnicowych lub chorób przyzębia. Ponadto pantomogram jest przydatny do prawidłowego zdiagnozowania urazów szczęki. Może zaistnieć potrzeba wykonania tego zabiegu przed założeniem stałego aparatu ortodontycznego. Ponadto lekarz stomatolog może zalecić wykonanie pantomogramu w przypadku ekstrakcji zęba.

Powiązane wpisy